Poznańskie Słowiki

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja WielochaMaciej Wieloch

Maciej Wieloch jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej. W 1980 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie śpiewu solowego w klasie prof. Henryka Łukaszaka. Trzy lata później miał już drugi dyplom z wyróżnieniem tej samej poznańskiej uczelni, w klasie dyrygentury symfonicznej profesorów: Stefana Stuligrosza i Renarda Czajkowskiego.

Pracę podjął w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jako chórmistrz, w latach 1984-1996 przygotował operowy chór do ponad 50 premier. W roku 1995 został dyrygentem Opery Poznańskiej. Jego sukcesy artystyczne to m.in. kierownictwo muzyczne premiery „Poławiacze pereł” Bizeta, a także przyjęte z wielkim uznaniem przedstawienia „Wesela Figara” Mozarta, „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, „Traviaty” i „Trubadura” Verdiego, „Borysa Godunowa” Musorgskiego, „Madame Butterfly” Pucciniego czy „Strasznego dworu” Moniuszki. Maciej Wieloch poszczycić się może także prowadzeniem sławnych baletów: „Greka Zorby” Theodorakisa, „Sylfid” do muzyki Chopina, „Giselle” Adama, „Szecherezady” Rimskiego-Korsakowa, „Trójkatnego kapelusza” de Falli czy „Popołudnia fauna” Debussy`ego. Dyrygował zespołem Opery Poznańskiej na festiwalach i podczas gościnnych występów w Niemczech, Belgii, Luksemburgu i we Francji. Równolegle wykładał w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W rodzimej uczelni przygotował wiele świetnych studenckich spektakli operowych i koncertów.

Jest wszakże w muzycznym życiorysie Macieja Wielocha rzecz szczególna, która wiąże się z samym początkiem jego artystycznej pasji. Otóż w maju 1965 roku zdał on egzamin do „Poznańskich Słowików”. Został w chórze Stefana Stuligrosza sopranistą, nauczył się świetnie czytać nuty, poznał tajemnice wielkiej muzyki. Śpiewał z chórem w sławnych salach koncertowych i odwiedził wiele zakątków świata. Był solistą koncertów oratoryjnych. W 1979 roku Stefan Stuligrosz zaproponował, by został jego asystentem i II dyrygentem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej. Przez długie lata pomagał Profesorowi podczas prób, dyrygował wieloma koncertami. Po śmierci Stefana Stuligrosza w czerwcu 2012 roku - zgodnie z Jego wolą - został mianowany szefem artystycznym tego zespołu.

Maciej Wieloch wraz z Chórem „Poznańskie Słowiki” przygotował i wykonał wiele dzieł oratoryjnych, wśród których należy wymienić „Requiem” Ruttera, „Te Deum” Kurpińskiego, „Missa pro pace” Kilara, „Missa solemnis”, „Litanię Loretańską”, „Requiem” i „Mszę koronacyjną” Mozarta, „Chichester Psalms” Bernsteina, „Glorię” Vivaldiego, „Paukenmesse” Haydna i „Requiem” Faure'go. Z energią przygotowuje nowe dzieła oratoryjne, prezentuje muzykę chóralną a cappella, nagrywa płyty... Słowem: z powodzeniem kontynuuje chóralne tradycje Stefana Stuligrosza.